A beszerzett TSI típusú lézer-Doppler anemométer (LDA) segítségével turbulens, időfüggő, 3D áramlási mezők vizsgálhatóak non-intruzív módon. A rendszer egyszerre 2 sebességkomponens mérésére alkalmas gáz- vagy folyékony közegekben, amihez egyedül optikai hozzáférés szükséges. Ez minőségi változást jelent a laboratóriumainkban eddig rutinszerűen alkalmazott hődrótos, hőfilmes, vagy nyomásalapú sebességmérési módszerekhez képest.
A rendszer az áramló közegbe juttatott fényvisszaverő részecskék sebességét határozza meg a 363mm fókusztávolságú optikából kibocsátott és oda a részecskékről visszaverődő lézerfény frekvenciaeltolódásából. A rendszer részei a lézerforráson kívül a nyalábosztó, amely a 4 keresztezendő lézersugárt állítja elő, amelyhez üvegszálon keresztül az LDA optika csatlakozik, a visszavert fényt elektromos jellé alakító 2 csatornás fotoelektronsokszorozó, az adatfeldolgozó egység és végül az eredményeket számítógépen összegző és megjelenítő szoftver.
Az optika 3 komponensű traverzen való mozgatásával atmoszférikus áramlások (város- és domborzatmodellek feletti áramlások) feltérképezhetőek, a mérési eredmények segítségével numerikus áramlástani modellek, például városklíma-modellek, szennyező-terjedési modellek validálhatóak. Hasonlóan vizsgálhatóak testek (épületmodellek, járműmodellek) körüli áramlások, illetve áramlástechnikai gépeken belüli (szivattyúk, szelepek, ventilátorok, keverők) belső áramlások is.