Vezető: Mizsey Péter
Az ipari technológiai vizek két fő csoportra oszthatók: bemeneti és kimeneti technológiai vizek. A bemeneti technológiai vizek az ipari technológiákban alkalmazandó vizeket jelentik, melyeket az erőműipar, a gépipar, vegyipar, élelmiszeripar és más iparágak mellett a mezőgazdasági és más technológiai rendszereket üzemeltető egységek használnak. A kimeneti technológiai vizek általában olyan iparágakban pl. finomkémia, elektronika, autógyártás, keletkeznek, ahol nagymennyiségű, elsősorban szerves szennyezők kerülnek a vízbe.
A tématerület kiemelten fontos mind hazai mind nemzetközi szinten, hiszen a vízkészletek megóvása és a kibocsátott hulladékok kezelése, lehetőség szerint újrahasznosítással, egyre aktuálisabb és időszerűbb. A kutatás és a kutatás eredményeinek alkalmazása napról napra fontosabb feladattá válik.
A bementi technológiai vizek kutatási irányai között fontos (i) vizek kivételénél a környezeti károk minimalizálása, (ii) megfelelő egyensúly a vízforrások igénybevételénél, (iii) valamint új olcsó és környezetbarát vízelőkészítő kezelő technológiák kifejlesztése, (iv) a meglévő technológiák módosítása, átalakítása.
Kimeneti technológiai vizek esetében fontos kutatási irányzatok:
- a hulladékok újrahasznosítási elvének megfelelően a fiziko-kémiai hulladékvíz kezelési alternatívák térhódítása, desztilláció, sztrippelés, bepárlás, membrántechnikák, (égetés nem),
- nedves oxidációs eljárások fejlesztése,
- fiziko-kémiai és biológia tisztítások összehangolása és összehangolt alkalmazása,
- membrántechnológia térhódítása,
- EU normák teljesítése,
- költséghatékony kombinált, fiziko-kémiai és biológiai, tisztítási technológiák kidolgozása.